Asistentka fotografa – Nutnosť alebo zbytočnosť?

26.8.2017
Posted in Nezařazené
26.8.2017 slobodnyfo

Asistentka fotografa – Nutnosť alebo zbytočnosť?

Na internete nájdete veľké množstvo článkov o fotení, na čo sa pri výbere fotografa zamerať, na čo si dať najväčší pozor. Už menej fotografov sa venuje čiastočke mozaiky menom asistent/ka fotografa. Tento článok je mojím pohľadom na svadobné fotenie, kde je prínos asistentky zvlášť výrazný, avšak platí pre viaceré typy fotografickej práce.

Je asistenka fotografa na svadbe vôbec potrebná?

Asistentka fotografa – Nutnosť alebo zbytočnosť?

Z môjho pohľadu jednoznačne ÁNO.
Pravdepodobná predstava laikov o osobe asistentky fotografa je, že jej funkciou je nosenie fotografickej techniky, robenie spoločnosti fotografovi a poprípade aj konzumácia svadobnej večere. Ja vám popíšem hlavné schopnosti a vlastnosti, ktoré by mal/a mať dobrý asistent/ka.
(Každý fotograf pracuje vlastným štýlom, toto nie je návod na prácu fotografa, je to popis môjho prístupu k foteniu.)

Doplnkové fotenie svadobných gratulácií.

PRÁCA SO SVETLOM, PÓZOVANIE, DETAILY

Pri práci či už s prirodzeným alebo umelým svetlom je prínos asistentky výrazný, práca s odraznou alebo transparentnou doskou, práca so zdrojmi a modifikátormi svetla, či všeobecne s fototechnikou je základom. Tu sa veľmi hodí zohratosť s fotografom, najlepšie aj na neverbálnej úrovni. Skúsená asistentka dokáže veľmi rýchlo odhadnúť čo fotografovaným ľuďom sedí, v akých pózach sa cítia komfortne a pôsobia prirodzene. Nemal by jej uniknúť žiadny detail, ktorý možno ušiel fotografovi.

Pri portrétnom fotení je využitie doplnkového svietenia bežnou praxou.

ŽENSKÝ ELEMENT

Pracujem s asistentkou – ženou, čo bolo pravdepodobne zrejmé už z predchádzajúcich riadkov. Ženský element je pri svadobnej fotografii mimoriadne dôležitý z viacerých aspektov. Ponúka iný pohľad na fotografiu z hľadiska obsahu, čím vhodne dopĺňa ten mužský. Príjemná komunikácia, uvoľnenie atmosféry, cit pre detaily na oblečení, účese či prípadné úpravy modelov (hlavne ženských) sú parketou asistentky.

Každý detail je dôležitý.

DVOJITÉ FOTENIE

Asistentka pracuje ako druhý fotograf, čím sa podarí dôležité okamihy zachytiť z rôznych uhlov a zároveň pôsobí nenápadnejšie, pri reportážnom fotení jej objektív spravidla nepriťahuje pozornosť fotografovaných objektov. Jej fotenie je doplnkové, nezastupuje ani nezasahuje do práce fotografa a nepôsobí rušivo ani pre prácu kameramana.

Moment zachytený  z dvoch uhlov.

OHLASY KLIENTOV

Na prácu asistentky sa stretávam s iba pozitívnymi reakciami. Mnoho neviest ocenilo moju asistentku, či už po profesnej alebo aj ľudskej stránke. Vo väčšine referencií klienti nespomínajú fotografa ale tím, čo ma utvrdzuje, že práca v tíme je správnou cestou.

CITÁT SPOKOJNEJ NEVESTIČKY

Priznám sa, že ja ako veľký introvert som bola nesmierne nervózna z toho, že budem mať celý deň okolo seba tím ľudí ktorí ma budú sledovať, ale celý deň som o vás vôbec nevedela, takže som si deň mohla naplno užívať. Keby nebolo svadobčanov, tak ani neviem že ste tam boli – pôsobili ste veľmi nerušivo a za to vám ďakujeme! Veľká vďaka patrí aj Lucke (asistentka) , ospravedlňujem sa že sme ju neplánovane zapojili do môjho obliekania aj keď sme vás uisťovali, že k tomu určite nedôjde. Ste skvelá dvojka a som presvedčená, že jej ženský prvok pomáha nejednej neveste sa uvoľniť. Neviem ako fungujú fotografi, ktorí nepracujú vo dvojici, ale my sme veľmi radi, že sme si vybrali práve Vás.  Petra